Karnitin / L-Carnitine Nedir?

Karnitin / L-Carnitine nedir? Nasıl Kullanılır? Ne işe yarar ? Sorularınızı duyar gibiyiz. Sporla uğraşan herkesin L-Carnitine duymuştur ama ne işe yaradığı konusunda hep bir soru işareti kafamızda yer etmektedir. Aslında L-Carnitini doğal yollarla zaten vücudumuza almaktayız nasıl mı?

Yediğimiz peynir, yumurta, et, tavuk vb. hayvansal protein değerleri yüksel olan besinlerden almaktayız. Bu besinlerde bulunan proteinin temel yapı taşlarından sayılan Lizin/Lysine ve Metiyonin/Methionine amino asitleri sayesinde karaciğer ve böbreklerimizde salgılanıp beynimize, kaslarımıza ve kalbimize fayda sağlamaktadır.

Kısaca Lizin/Lysine vücuttaki kalsiyumun emilmesine, kasların rahatlamasına, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olurken;

Metionin/methionine vücuttaki testosteron oranının yükselmesine böylece daha fazla yağ yakımı olmasına yardımcı olur.

Bu iki önemli amino asidin birleşimi vücudumuzun doğal yollarla L-Carnitine üretmesini sağlar. Peki, dışardan aldığımızda bize ne gibi bir faydası vardır. İşte en zevkli kısım burada başlıyor.

Öncelikle herkesin vücut yapısı, kilosu, boyu farklı olduğu için aynı dozu kullanın demek yanlış olur. Kendi vücut indeksimize göre doz uygulaması daha doğru olacaktır. Çok spor yapan ve yeni başlayanların kas kütlesi ve yağ oranları değişiktir, benim naçizane önerim yeni başlayanlarda kilo oranı boyuna göre orantılı olanlarda (1.65 boy – 58 kilo gibi) 1000 mg / 1 gr, kilo oranı fazla olanlarda (1.65 boy – 80 kilo gibi) 2000-3000 mg / 2-3 gr düzenli kullanımda istediğiniz faydayı almanıza yardımcı olabilir.

Özellikle spordan 25/30 dk önce alındığında siz sporunuza başlamadan vücudunuz enerjinizi yükseltip sizi daha iyi bir konuma hazırlamaya yardımcı olur. L-Carnitinin en güzel yanı vücudunuzun belli yerlerinde depolanmış karbonhidratları yakıt gibi kullanıp enerjinizi yükseltmesi ve bu sayede ağırlıklarda veya cardio çalışmalarınızda daha çok tekrar yapmanıza yardımcı olur.

Bununla da bitmeyip kaslarınızın çevresinde bulunan yağların daha fazla yanmasından dolayısıyla daha çok terlemenize neden olmaktadır. L-Carnitine vücudunuzda ki yağ yakımını hızlandırdığı için kilo kaybınızdan çok incelmeleriniz gözle görülür bir şekilde gözükmeye başlıyor ve buda sizi spora daha çok teşvik ediyor. Yani L-Carnitine zayıflamak veya formunu korumak isteyenler için faydalı bir ürün diyebiliriz.